mogwont es mwerali?
diax: 100%
ara: 0%
ar wamikitxavs: 0%
გამოკითხულია: 3
გზავნილი
1. LILITH [Mod] (Off)
[ 02 Sep 2013, 19:38 ]



Kidev erti genialuri germaneli,tomas mani. Daibada 1875 wlis 6 ivniss,qalaq lubekshi da gardaicvala 1955 wlis 12 agvistos,shveicariashi,curixshi. fashishmis aqtiuri mowinaagmdege,gaeqca diqtatorul rejims.

Misi pirveli romani "budenbrokebi" 1901 wels gamovida,sadac mweralma avtobiografiuli elementebic sheitana da agwera erti ojaxis gakotrebisa da dagupvis istoria. Am wignistvis manma nobelis premia miigo,tumca unda aginishnos,tavad mwerali am romans tavis kvelaze ufro sust nawarmoebad tvlida. (mec vetanxmebi ise)

"budenbrokebs" novelebis krebuli mohkva,romeltagan gansakutrebit agsanishnavia "tonio krogeri".

1911 wels sheiqmna misi genialuri novela "sikvdili veneciashi".

1924 wels dgis sinatle ixila "jadosnurma mtam".

1933 wels tomas mani shveicariashi,emigraciashi wavida. iq daiwera misi morigi brwyinvale romani "iosebi da dzmani misni"

1936 wels fashistebma mwerals germaniis moqalaqeoba chamoartves da igi chexoslovakiis moqalaqe xdeba.1938 wels ki amerikashi miemgzavreba.

1942 wels is iwkebs aqtiur antifashistur radiopropagandas germaneli msmenelebistvis.

1947 wels gamodis misi morigi romani "doqtori faustusi".

1952 wels manebis ojaxi brundeba shveicariashi.

1954 wels gamoqveynda misi bolo novela "shavi gedi" , xolo "avanturist feliqs krulis agsareba",romelic dorian greis maniseul versias warmoadgenda,daumtavrebeli darcha.

Tomas mans inteleqtualuri prozis ostats uwodeben,da vpiqrob,samartlianadac.

Visaubrot am mwerlis shemoqmedebaze,mis nawarmoebebsa da personajebze.
[Pasuxi][Cit]|
2. LILITH [Mod] (Off)
[ 04 Sep 2013, 2:02 ]
ai mani ragacnairia, labirints magonebs, adamianta sulis.. mamdzimebs misi shemoqmedeba, idumalia da misteriuli..kitxvisas iset grma kvals tovebs, titqos sxeulic gimdzimdeba da vegarasodes shedzleb frenas ..
[Pasuxi][Cit]|
3. heretique (Off)
[ 08 Sep 2013, 9:47 ]
LILITH, mdzime wasakitxi emociis tvalsazrisit, ufro metad misi motxrobebia, didi nawarmoebebi optimizmis naklebobas ar ganicdis. arc imashi getanxmebi rom misteriulia, an amoucnobi. inteleqtuali mweralia da gaurkvevels arafers tovebs, logikuri jachvic movlenebs shoris sakmaod mkafiod chans. chemi azrit mans erti wakitxvit ver amowurav, sul unda ikitxo. me dzalian magali azris var masze :) :)
[Pasuxi][Cit]|

პასუხი თემაზე
მთავარ გვერდზე
Save .txt

პლიუსი თემას